wordpress
stats

PORTVİLLE

 

Göcek’te deniz suyu çevrimli kanal sistemi

Turkon Holding’in sahibi olduğu Anadolu Turizm Yatırımları A.Ş’nin geliştirmiş olduğu Göcek Portville, Swissotel ile Port Göcek arasındaki alanda inşa edilecek çok sayıda villa projesinden oluşuyor. Kompleksin en belirgin özelliklerinden biri, deniz suyunun kıyıdan içeriye alınmasıyla oluşturulacak yapay kanalların, villalar arasında tekne ve botla dolaşılmasına olanak sağlayacak olması. Hattı bazı villalar yalı şeklinde tasarlanıp, bodrum katlarına su alınarak birer kayıkhane şekline dönüştürülmüş.

Proje bu kadar iddialı olunca, kanallardaki su kalitesinin korunabilmesinin kritik değere sahip olacağını bilen Yatırımcı grup, su kanalının tasarımına özel bir önem vermiş. Daha önce bir üniversiteyle kanaldaki su kalitesini koruma yöntemlerinin laboratuvar deneyleriyle araştırılması için çalışan Yatırımcı, en son olarak kanal sisteminin tasarlanması görevini Mayıs 2005 içinde şirketimize vermiştir.

Projede öncelikle tasarlanan kanalın 2 boyutlu bir nümerik hidrodinamik ve su kalitesi modelini hazırlayarak analizler yaptık. Deniz seviyesindeki değişimlere bağlı olarak, kanal içinde oluşma riski bulunan durgun alanları tespit ederek, su kalitesinin sürekliliğini sağlayacak, optimum devirdaim sistemlerinin tasarımını geliştirdik ve modellerde test ettik. Denizden su alma ve kanal içine bırakma elemanlarından oluşacak sirkulasyon sistemi için gerekli terfi merkezi ve borulama sistemini tasarladık. Bu kapsamda kanalı oluşturan betonarme ve ahşap yapıların uygulama projelerini de hazırladık.

Kanal girişini kontrol altında tutacak ve kanaldaki suyun zaman zaman boşaltılmasına olanak sağlayacak bir otomatik kontrollü kapak sisteminin de tasarımını proje kapsamında gerçekleştirdik. İnşaat süresince de iki yıla yakın bir süreyle inşaat danışmanlığı hizmeti verdik.